Girls Fastpitch

Colorado Sparkler 2017

Westminster, Colorado
6/26/2017 - 7/2/2017

 

Final Results by Division


  • 16U Elite Elimination Brackets
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    9 Firecrackers HTX-Garza/Gibson Magnolia, TX 4-5
    17 Texas Blaze Bonola Round Rock, TX 4-5
    19 ACES 16u Parr (Ashley/Creamer) Thousand Oaks, CA 4-4
    19 Clutch Up Softball Academy Chino, CA 5-3
    19 Louisiana Bombers-Kraft Ponchatoula, LA 4-4
    19 Chaos 16U Gold Glen Mills, PA 2-6
    19 Firecrackers Huntington Beach/Caswell Huntington Beach, CA 4-4
    19 North Idaho Xtreme--Craig Hayden, ID 2-6
    25 So Cal Athletics-Eastburn ONTARIO, CA 3-4
    25 Rawlings Tigers 01 Softball Saint peters, MO 3-3
    25 Team NC Louisville Slugger (Baylog) Waxhaw, NC 4-3
    25 Strike Force Jensen Lake Elsinore, CA 3-4
    25 So Cal Choppers Alba Sylmar, CA 3-4
    25 USA Athletics Sanchez Long Beach, CA 5-2
    25 Texas Stingers Gold Houston, TX 2-5
    25 Wasco Diamonds 16UHA DeKalb, IL 3-4
    25 Mizuno Hawks (Domico) Naperville, IL 1-6
    25 Diamond Sports Hotshots - 18 Premier Pearland, TX 3-4
    25 North Idaho Xtreme--Craig Hayden, ID 2-5
    25 Diamond Sports Hotshots- North Conroe, TX 3-4
    37 Extreme Elite 16U Gold Edwardsville, IL 1-5
    37 CO. Next Level 16A (2017) Arvada, CO 0-6
    37 Batbusters Konis/Radwich North Hollywood , CA 1-5
    37 Peppers Futures Magnolia, TX 0-6
    37 Panthers Gold Sylmar, CA 2-4
    37 Texas Glory 16U RWB Purdon, TX 0-6
    37 Illinois Sluggers 18U - Long Schaumburg, IL 0-6
    37 Impact Gold Cothern Santa Fa, TX 1-5
    37 Texas Glory 16u Krum, TX 1-5
    37 Impact Gold MS Holeman Morton, MS 3-3
    37 AZ Bombers - Hanson Apache Junction, AZ 1-5
    37 Arizona Hotshots- Larson Prescott, AZ 0-6
    More Results
  • 16U Grays Peak Bracket-2nd Place Seeds
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Colorado Angels - Hutton Platteville, CO 8-1
    2 All American Sports Academy-Capps Sacramento, CA 7-3
    3 Nebraska Quakes - Ratliff Omaha, NE 4-3
    3 Team Driven - Nebraska Locos '00 Lincoln, NE 5-3
    5 Firecrackers GA-McDonald/Garner stockbridge, GA 7-2
    5 Mo Fury 2000 Wentzville, MO 8-3
    5 Team Kansas - Goss Olathe, KS 7-3
    5 Deja Vu Destrehan, LA 7-3
    9 TEAM NE 15's ELITE Blair, NE 5-2
    9 Oklahoma Chaos Mounds, OK 5-2
    9 Lil Rebels 18U - JP Las Vegas, NV 5-3
    9 Force Elite Champions - Rogers Dalton, GA 6-4
    13 The Bat Company - Cordts Gresham, OR 5-3
    13 Illinois Shockwave 15U Skokie, IL 4-4
    13 Aces Express 16u Prospects Manvel, TX 5-4
    13 Rampage 16U Roselle, IL 4-4
    17 So Cal Revolution Thousand Oaks, CA 2-5
    17 NJ Cheetahs - Ferraiolo Belle Mead, NJ 5-3
    17 Oregon City Nightmare Hillsboro, OR 2-5
    17 MN Waves 2000 Lakeville, MN 3-4
    17 Iowa Blitz Gold 16U Altoona, IA 2-7
    17 TeamSmith - Ruben Pomona, CA 2-5
    17 Mizuno Diamond Girls Rubio Carson, CA 4-4
    17 Belgrade Wolfpack Belgrade, MT 4-4
    25 L'il Saints- Kaddatz Phoenix, AZ 1-5
    25 Colorado Outlaws Centennial, CO 2-4
    25 Azteca (Blue) Pueblo, CO 2-4
    25 Firecrackers IV - Steiner Murrieta, CA 2-5
    25 Buzz (Alcozer) Belton , TX 1-5
    25 Midwest Sluggers 01 DeWitt, IA 1-5
    25 NIghtmare Futures Hamilton, NJ 4-3
    25 Capital City CRUSH Keizer, OR 2-4
    33 Hawks Orland Park, IL 1-5
    33 Wheatland Spikes 16U Aurora, IL 1-5
    33 TC Stars- Judge Ft. Collins, CO 2-4
    33 Lady Magic Pittsburg, CA 4-3
    33 Texas Elite-Plaxco Tomball, TX 1-5
    33 Pro Swing Orange Sterling, CO 2-4
    More Results
  • 16U Horsetooth Bracket-4th Place Seeds
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Bellevue Blast 01 Kirkland , WA 9-2
    2 Prodigy Premier Brighton , CO 6-3
    3 So Cal Athletics Ferguson Brea, CA 7-5
    3 USSSA PRIDE CTX ELITE Austin, TX 3-5
    5 Warriors 01 Broomfield, CO 3-5
    5 Firecrackers Jamison Lancaster, CA 3-3
    5 Fusion Union City, CA 6-6
    5 Nebraska Force 16U - Stamm Gretna, NE 3-4
    9 Colorado Stingers Pueblo, CO 2-5
    9 Texas Blaze ETX White Katy, TX 4-4
    9 Rocky MTN Thunder Grammerstorf Highlands Ranch, CO 3-6
    9 Lady Hustle-Scherer San Leandro, CA 4-5
    13 Tulsa Eagles Black Tulsa, OK 5-5
    13 Pro Swing- Blue Firestone, CO 4-4
    13 02 Texas Reign Alvarado, TX 2-6
    17 Oregon Blaze 16U - Hoover Tigard , OR 1-6
    17 Loveland Rage 16A Loveland, CO 2-6
    17 Texas Strike Force Elite - Clear Lake Friendswood, TX 2-5
    17 Rocky Mountain Remix Littleton, CO 1-6
    17 Demarini Arizona Athletics, Eiserman Tucson, AZ 1-6
    17 USSSA Pride- Lovato Northglenn, CO 1-6
    17 Rocky Mountain Thunder - IMUA Highlands Ranch, CO 1-6
    17 Diamond Club Rebels Arvada, CO 1-6
    25 Colorado Majestix thornton, CO 0-6
    25 All American Fastpitch Wade Monument, CO 0-6
    25 NP Express North Platte, NE 0-6
    25 Lady Ducks northglenn, CO 0-6
    25 Orland Park A's Frankfort , IL 0-7
    25 Angels Elite - Martinez Burleson, TX 0-6
    25 Colorado Venom Thornton, CO 0-6
    25 Boise Blast Nampa, ID 1-5
    33 Wichita Impact 16 Gold Wichita, KS 0-6
    33 All-American Fastpitch 16U Colorado Springs, CO 0-6
    33 Colorado Bulldogs00 Aurora, CO 0-6
    More Results
  • 16U Kennedy Division
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Yuma Stars 2000 Somerton, AZ 9-0
    2 Full Swing Connection - Heinlein Holts Summit , MO 6-2
    3 KC PEPPERS 01 Vaupel Olathe, KS 6-3
    3 Gretna Storm Gold Gretna, NE 8-1
    5 Sidewinders - Morales Surprise, AZ 6-1
    5 American Freedom Express, AZ - Ruden Tucson, AZ 5-2
    5 Southern Thunder Elite Cedar city, UT 5-2
    5 Texas Storm 16U Houston, TX 6-2
    9 NorCal Hot Shots Oakley, CA 4-5
    9 Firecrackers-Swan Seffner , FL 7-2
    9 ROCKY MNT. RUSH Loveland, CO 4-5
    9 Missouri Stealth SS Columbia, MO 6-3
    13 The Factory 16U Gray (K. Peterson) San Diego, CA 4-4
    13 Texas Elite - Randall Arlington, TX 3-5
    13 SCV Ramage 16U - Black Oxnard, CA 3-5
    13 E1 Prospects Allende glendora, CA 5-3
    17 Co Classics 01 Loveland, CO 3-3
    17 2018 FC STARS - 16U BODE Fort Collins, CO 2-4
    17 Oregon Thunder 01 HILLSBORO, OR 6-3
    17 Blaze 16U Berthoud, CO 2-4
    17 Artesia Punishers- LV18 Las Vegas , NV 4-3
    17 Warren Wave 16 gold grayslake , IL 1-6
    17 Illinois Sluggers 16U Swiatkowski Mundelein, IL 1-5
    17 USSSA Pride - Indian Encinitas, CA 4-3
    25 Lakewood Tigers01 Lakewood, CO 0-6
    25 Lady Cobras 16s Grand Junction, CO 1-5
    25 Lady Punishers Pueblo West, CO 1-5
    25 Kansas Renegades Red wichita, KS 1-5
    25 Denver Khaos Henderson, CO 1-5
    25 Colorado Freeze 2017 Parker, CO 0-6
    More Results
  • 16U Longs Peak Bracket-3rd Place Seeds
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 The Factory 16U Black (AJ) San Diego, CA 7-1
    2 GT Shockers - Sartin Port Neches, TX 8-2
    3 Bakersfield Babes Bakersfield, CA 6-2
    3 West Bay Warriors Newark , CA 5-3
    5 NW Batbusters 16u - Brooks snohomish, WA 8-3
    5 American Freedom - Balbin 16A Littleton, CO 8-3
    5 American Freedom CO 2019 westminster, CO 8-3
    5 Easton Elite Speed 01 Carrollton, GA 6-2
    9 USA Phenom 16 Valentino Oxnard, CA 6-3
    9 Topeka Fire Storm Topeka, KS 4-3
    9 Team Kansas - Diskin Olathe, KS 5-2
    9 16U Texas Fusion Gold Keller, TX 4-4
    13 Colorado Invasion 18U-Browdy Arvada, CO 5-3
    13 Corona Angels Wright Lancaster, CA 4-5
    13 Colorado Stars - Beavers Longmont, CO 4-4
    13 Tipton Stars Munford, TN 5-3
    17 Firecrackers AZ -Lord Queen Creek, AZ 2-5
    17 So Cal Wicked-Limon/Eastburn ONTARIO, CA 3-4
    17 Firecrackers Media City-Travieso Burbank, CA 3-4
    17 Mankato Peppers North Mankato, MN 3-4
    17 Colorado Bombers Allen Centennial, CO 4-4
    17 CS Thunder ~ Henry Monument, CO 4-4
    17 Semper Fi Bulldogs 16U - Campos Lake Forest, CA 4-4
    17 Billings Force Black Billings, MT 4-3
    25 Nevada Dirt Dawgs 16A Nevada, MO 0-6
    25 Indiana Gators Heim 01 Bloomington , IN 3-3
    25 Rockers-Moloney Rocheport, MO 1-5
    25 AZ Bombers - Gonzales Chandler, AZ 1-6
    25 Majestix - Flash Arvada, CO 2-4
    25 Hit Away Martinsen Cypress, TX 1-5
    25 NJ PRIDE Bloomfield, NJ 3-3
    25 Firecrackers 16U Doyle Brighton, CO 3-4
    33 San Jose Lady Sharks Burley San Jose, CA 2-4
    33 KC Peppers Haskell Olathe, KS 1-5
    33 Dream Seam Legacy Rocklin, CA 2-4
    33 St. Louis Stix 00 St. Louis, MO 3-4
    33 Rocky Mountain Thunder (Hill/Swank) Parker, CO 1-5
    33 Teamsmith Ron Upland , CA 1-5
    More Results
  • 16U Mt Elbert Bracket-1st Place Seeds
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Sorcerers - Savoy Fremont , CA 9-0
    2 Newtown Rock Futures National - Cipolloni Philadelphia, PA 9-1
    3 Originals - Simbeck 9-1
    3 Rocky MTN Thunder (Ballard) Highlands Ranch, CO 7-1
    5 CA Yard Sharks Oliver Roseville, CA 6-1
    5 St. Louis 2001 Stix St. Louis, MO 7-1
    5 Tennessee Crusaders old hickory , TN 6-1
    5 18U Sugar Land Stealth Gold Sugar Land, TX 6-1
    9 Cen Cal Dirtdogs-Lee Clovis, CA 8-2
    9 Newtown Rock Premier East Windsor, NJ 6-3
    9 Finesse 15U - Blackswamp Toledo, OH 9-2
    9 Saints Gold TR Staten Island, NY 8-2
    13 Sioux Falls Steel Sioux Falls, SD 6-2
    13 Kansas City Stingrays Overland Park, KS 5-3
    13 Chicago Cheetahs - AT Downers Grove , IL 6-2
    13 Indy Crush Premier Pittsboro, IN 5-3
    17 Vegas United - McInerney Las Vegas, NV 6-3
    17 Batbusters grubbs Napa, CA 4-3
    17 Finesse 16u Coberley Bay City, MI 5-2
    17 RBI Monarchs Knoxville, TN, TN 5-2
    17 Wichita Wave Derby, KS 4-3
    17 Excel Elite Williams sherman , TX 6-2
    17 Firecrackers GA. Sileo Dacula, GA 6-2
    17 American Freedom Jenkins Rockwall , TX 4-3
    25 UT Premier Salt Lake City, UT 4-2
    25 16u So Cal Athletics Brocki chino hills, CA 4-2
    25 So Cal 3D Klepfer Orange, CA 5-3
    25 Firecrackers AZ Wedman Tucson, AZ 3-3
    25 ICE Blue 16U Clarkston, MI 5-3
    25 Nebraska Nemesis 16 Gold Lincoln, NE 2-4
    25 Florida Gold J.R. Auburndale, FL 5-2
    25 Rochester Royals Rochester , MN 3-3
    33 USSSA Pride Elite-Lucero Denver, CO 3-3
    33 OC Batbusters-Ramos Rancho Cucamonga, CA 2-4
    33 Nebraska Nemesis Gold 15u Lincoln, NE 3-3
    33 Avanti's Yellow Jackets Bartonville, IL 4-2
    33 Rock16U Showcase Newtown, PA 3-3
    33 Missouri Crushers Union, MO 2-4
    More Results
  • 18 Kennedy Division
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Lakewood Firecrackers-Gutierrez Harbor city, CA 7-2
    2 Victoria Devils U18 Victoria, CN 9-1
    3 Miken Elite Rocklin, CA 6-2
    3 WF United Fargo, ND 8-3
    5 E1 Prospects-Juarez Corona, CA 5-2
    5 OCELITE Ladera Ranch, CA 6-1
    5 Tucson Impulse - Romero Tucson, AZ 6-2
    5 Firecrackers-Eidson Broomfield, CO 5-5
    9 Boise Blast - Craig Boise, ID 5-4
    9 Alaska Selects Anchorage, AK 5-2
    9 Washington Synergy Black Diamond, WA 5-4
    9 San Diego Storm San Diego, CA 5-2
    13 OC Batbusters Mauga 18U San Diego, CA 5-3
    13 Hawks 18U Rivera Frankfort, IL 5-3
    13 Full Swing Connection - Lane Holts Summit , MO 3-5
    13 Azteca Pueblo, CO 4-4
    17 Arctic Storm 18U Chugiak, AK 1-6
    17 Hit Away Tomball, TX 2-5
    17 SWAT Adrenaline Sioux Falls, SD 5-2
    17 Colorado Pony Express Aurora, CO 3-4
    17 Colorado Lightning Centennial, CO 3-4
    17 Cheyenne Extreme-Galicia Cheyenne, WY 1-6
    17 CO Altitude Monument, CO 3-4
    17 Firecrackers- Kimura Westminster , CA 3-4
    25 Diamond Dusters Kingston, WA 2-4
    25 NC Sting - Flores Loveland, CO 1-5
    25 WR Orange Storm Golden, CO 0-6
    25 Black Widows/ Vision Willis Borger , TX 2-4
    25 IE STRIKKERS Fontana, CA 2-4
    25 Wildcats of Denver Lakewood, CO 1-5
    25 Arctic Heat Alaska Eagle River, AK 1-5
    25 NC Sting-Sutton Firestone, CO 0-6
    More Results
  • 18U Longs Peak Bracket- 3rd-4th Place Seeds
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Mizuno Diamond Girls Gold Rancho Palos Verdes, CA 9-1
    2 Barrington Hurricanes Barrington, IL 7-2
    3 Team California 18U Lincoln, CA 6-2
    3 18U Indiana Gators-Lloyd Plainfield , IN 7-4
    5 Blaze United Tigard, OR 5-5
    5 warren wave grayslake , IL 4-3
    5 South Dakota Select Mitchell, SD 3-4
    5 Nebraska Premier Gold Omaha, NE 5-3
    9 Angels 18U Savannah, MO 4-3
    9 TX CF Intruders- Banzer Cypress, TX 5-3
    9 NM Outlaws Carlsbad, NM 4-3
    9 Colorado Crush Nunn 18A Parker, CO 3-3
    9 So Cal Storm Ontario, CA 4-5
    9 Colorado Diamonds Red Littleton, CO 4-5
    9 Firecrackers ~ Eastside Alta Loma, CA 4-3
    16 Pro Swing Fort Collins, CO 2-6
    16 Tri County Smash Gold Ceres, CA 4-3
    16 Colorado Kraze Lakewood, CO 4-4
    16 Polar Crush Gold Marlborough, MA 5-3
    16 Rocky Mountain Thunder 18A Highlands Ranch, CO 3-5
    21 NJ Heat Elite Howell, NJ 0-6
    21 Blaze-Deos Lake Oswego, OR 1-6
    21 American Freedom Gold Co Longmont , CO 2-5
    21 American Freedom Express 18U (Patton) Willow Park, TX 2-5
    21 BreakAway Speed Houston, TX 1-5
    21 AZ Power-Moore Peoria, AZ 2-5
    21 Colorado Vipers Softball - PE Centennial, CO 2-5
    21 Blaze USSSA Pride Elite Berthoud, CO 2-5
    21 Fever Fastpitch Evans, CO 1-6
    21 USSSA Pride Thornton, CO 2-5
    31 Bellevue Blast Bothell, WA 0-6
    31 Ventura MVPs Camarillo, CA 1-5
    31 Colorado Springs Thunder 18U Woodland Park, CO 0-6
    31 Strike Force Black Arvada, CO 0-6
    31 AZ PANIC! Young 8-teens Sierra Vista, AZ 1-5
    31 USSSA Pride Ficco Broomfield, CO 0-6
    31 Pacific Coast PREDATORS Thousand Oaks, CA 2-6
    More Results
  • 18U Mt Elbert Bracket- 1st-2nd place seeds
    Last Update: 3/13/2018 4:24:06 PM
    Final Results
    Place Team City, State Record
    1 Mountain West Fastpitch North Ogden, UT 10-0
    2 USA Athletics - Younger Signal HIll, CA 10-2
    3 Originals Self Lees Summit, MO 8-1
    3 Firecrackers - Stream/Ensey Villa Park, CA 8-1
    5 USA Phenom 18 Valentino Oak Park, CA 7-2
    5 Lady Cobras 18U Grand Junction, CO 5-2
    5 Austin Stars-Garcia Round Rock, TX 7-3
    5 OC United - Nester Anaheim, CA 7-1
    9 Black Widows 18u Gold Corinth, TX 6-1
    9 San Diego Rowdies 18U Gold Lemon Grove , CA 5-4
    9 Texas Glory RWB Allen, TX 4-1
    9 Oklahoma Athletics (Everhart) Edmond, OK 5-1
    9 NJ Heist Gold Bloomfield, NJ 6-1
    9 Colorado Eclipse Denver, CO 4-5
    9 Georgia Impact Gibson Douglasville, GA 4-3
    16 TC Stars 18A Fort Collins, CO 3-5
    16 AZ Bombers - Bueno Avondale, AZ 4-4
    16 Raiders Premier Gold Lynn, MA 5-2
    16 Colorado Bullets Littleton, CO 3-4
    16 UT Cruisers Kearns, UT 5-3
    21 Peoria Sluggers 18u Washington, IL 3-3
    21 Premier Speed International Olympia, WA 2-4
    21 Firecrackers Cazares Montclair , CA 3-4
    21 Firecrackers-Ensey/Singer Mission Viejo, CA 4-3
    21 KRUNCH GOLD Dauphin, PA 5-2
    21 Bellevue Blast '00 Shoreline, WA 2-5
    21 PNW FORCE 18GOLD - TSP Olympia, WA 3-4
    21 Oklahoma Intimidators Muskogee, OK 5-2
    21 Steel City Select McMurray, PA 2-3
    21 E1 Prospects Silva Hemet, CA 4-3
    31 Wichita Impact 18 Gold Wichita, KS 2-4
    31 Adrenaline White Castle Rock, CO 2-4
    31 Firecrackers NC Gontram Wake Forest, NC 3-3
    31 Orion Hunter 18U Gold Chesapeake , VA 1-5
    31 NJ Heist Elite Bloomfield, NJ 2-3
    31 NJ Cheetahs - Ruppert Millstone, NJ 2-4
    31 Team Easton Straka Yucaipa, CA 3-3
    31 Nor Cal Strike Zone Sparks, NV 2-4
    More Results