MSNM Northwest Championship NCAA Certified
July 10-12, 2017

View Previous Year Results
  • Elite - 17U
    Thank you for playing Triple Crown Basketball
    Last Update: 7/12/2017 4:15 PM
    Full Schedule
  • Prime - 17U
    Thank you for playing Triple Crown Basketball
    Last Update: 7/12/2017 4:15 PM
    Full Schedule
  • Elite - 15U
    Thank you for playing Triple Crown Basketball
    Last Update: 7/12/2017 4:15 PM
    Full Schedule
  • Prime - 15U
    Thank you for playing Triple Crown Basketball
    Last Update: 7/12/2017 4:16 PM
    Full Schedule

Final Results


  • Elite - 17U
    Place Team City, State Record Qualified?
    1 Sagebrush Hoops-Black Pasco, WA 6-0
    2 North Idaho Elite Post Falls, ID 5-1
    3 EBC ELITE Sammamish, WA 4-1
    4 WVBA Adidas Elite 17's Eugene, OR 3-2
    6 Spokane Sandpipers Black Spokane, WA 2-3
    6 Monarchs Black Keizer, OR 3-2
    8 Triple Threat Rising Stars Lake Stevens, WA 2-3
    8 Xpress Shon Elite Chehalis, WA 2-3
    9 Spokane Legacy Red Nine Mile Falls, WA 3-2
    10 Academy Black Granada Hills, CA 2-3
    11 90 TEN - Bowen Tenino, WA 3-3
    12 Team Sask U17 Regina, CN 1-5
    13 Legacy Builders Basketball Bothell, WA 1-4
    14 NORTHWEST LADY PANTHERS PUYALLUP, WA 0-5
    More Results
  • Prime - 17U
    Place Team City, State Record Qualified?
    1 Team Seveer Antioch, CA 6-0
    2 Team Concept Heat Portland, OR 5-1
    3 Rocky Mountain Fever Fort Collins, CO 4-1
    4 Sagebrush Hoops-Silver Pasco, WA 3-2
    6 SouthEnd Skills Academy Vancouver, WA 3-2
    6 Big Sky Elite Basketball - Blue Bozeman, MT 3-2
    8 Empyre Basketball Brentwood, CA 1-4
    8 Xpress Jackie Chehalis, WA 2-3
    9 Spokane Legacy White Nine Mile Falls, WA 3-2
    10 EBC Elite II Sammamish, WA 2-3
    11 NW Stars Gold vancouver, WA 2-4
    12 Team Sask U16 Regina, CN 1-5
    13 90 TEN-Swain Tenino, WA 1-4
    14 Big Sky Elite Basketball - White Bozeman, MT 1-4
    More Results
  • Elite - 15U
    Place Team City, State Record Qualified?
    1 Sagebrush Hoops-Orange Pasco, WA 5-0
    2 Team Sask U15 Regina, CN 4-2
    3 EBC U-16 Sammamish, WA 3-2
    4 Monarchs Red Keizer, OR 2-4
    5 Xpress Field Chehalis, WA 1-4
    6 Academy Navy Granada Hills, CA 1-4
    More Results
  • Prime - 15U
    Place Team City, State Record Qualified?
    1 EBC 8th Blue Sammamish, WA 5-0
    2 Xpress Dan Chehalis, WA 3-3
    3 NW Stars 2021 Vancouver, WA 4-1
    4 WVBA Adidas Elite Silver Eugene, OR 1-5
    5 TCSA Warriors Tacoma, WA 3-2
    6 Triple Threat 9 Lake Stevens, WA 0-5
    More Results